Понеділок, 27 Березня, 2023
Головна > Новини Києва > Гаряча тема > Вручення повістки на вулиці – чи це законно?

Вручення повістки на вулиці – чи це законно?

Адвокат Кайс Антон, юридичний партнер Новин Києва надав відповідні роз’яснення.

14 лютого, набув чинності Закон “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, яким передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 19 лютого на 90 діб.

Зважаючи на це, продовжена загальна мобілізація. В рамках мобілізації  проводиться призов військовозобов’язаних до лав Збройних Сил України на військову службу. Законодавство України передбачає, що чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані за викликом (тобто після вручення повістки) з’явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.

У зв’язку з цим слід звернути увагу, що оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями керівників районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (пункт 56 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою КМУ від 21 березня 2002 року № 352 (далі – Положення).

Вручення повісток проводиться через уповноважених на те осіб, зокрема через представників органів місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, незалежно від підпорядкування і форми власності, представників закладів освіти, посадових осіб районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Законодавством України чітко не визначено, де саме має відбуватися вручення повісток, а тому вручення повістки можливо на вулиці, блокпостах, за місцем проживання, за місцем роботи тощо.

Також необхідно звернути увагу на порядок зупинення особи з  вимогою пред’явити документи, що посвідчує особу, з подальшим врученням повістки.

Такий порядок передбачений Постановою КМУ від 29 грудня 2021 року № 1456, якою затверджено Порядок перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану.

Відповідного до нього, право на проведення перевірки документів в осіб надано відповідним уповноваженим особам Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта.

Пунктом 7 Порядку перевірки передбачено, що уповноважена особа має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, у таких випадках:

  • якщо особа має зовнішні ознаки, схожі на ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
  • якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
  • якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом;
  • якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
  • якщо особа перебуває в місці вчинення кримінального, адміністративного правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
  • якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення;
  • порушення особою відповідних заборон, введених на території, де запроваджено правовий режим воєнного стану.

Резюмуючи викладене, слід звертати увагу, що:

– уповноважені особи, що зупиняють вас з метою перевірки документів, в тому числі співробітники органів Національної поліції, повинні мати при собі копію наказу коменданта, яким визначено підрозділи, які мають право на перевірку документів;                                                                        – уповноважені особи (в тому числі співробітники органів Національної поліції) повинні назвати підставу зупинення та перевірки документів, визначену в пункті 7 Порядку (Постанова Кабінету Міністрів від 29.12. 2021 року № 1456);                                                                                            – співробітники ТЦК та СП («військомату») повинні мати при собі Наказ або розпорядження «військомату», яким уповноважено зазначених осіб на вручення повісток.

Новости Краматорска