Неділя, 26 Березня, 2023
Головна > Новини Києва > Гаряча тема > Все для забудовників: Олена Шуляк лобіює відновлення стягнення процентів за іпотекою в Києві, Харкові, Херсоні, Запоріжжі та Миколаєві

Все для забудовників: Олена Шуляк лобіює відновлення стягнення процентів за іпотекою в Києві, Харкові, Херсоні, Запоріжжі та Миколаєві

Голова партії “Слуга народу” та очільниця комітету Верховної Ради (ВР) з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк на прохання президента Конфедерації будівельників України (КБУ) Льва Парцхаладзе лобіює відновлення державного іпотечного кредитування через “єОселю” в містах, де ведуться бойові дії: Харкові, Запоріжжі, Миколаєві, Херсоні та Києві. Программу іпотечного кредитування “єОселя” реалізує, в тому числі, ПрАТ “Укрфінжитло”, яку очолює скандальний ексголова “Укрексімбанку” Євген Мецгер. Вочевидь, очільницю правлячої партії цікавлять тільки прибутки забудовників за державний кошт, бо спонукати громадян брати кредити на житло в містах, де ведуться бойові дій, означає ставити їх в ризиковану ситуації: російська ракета чи дрон можуть у будь-який час зруйнувати новобудову – і отримувач іпотеки залишиться без житла та з боргами.

Про це стало відомо з документів, які редакція отримала від джерел в ВР, Уряді та КБУ.

Історія почалась 16 січня ц.р., коли президент КБУ Лев Парцхаладзе відправив листа на Президента Володимира Зеленського, керівника його Офісу Андрія Єрмака, віцепрем’єра-міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова, голову партії “Слуга народу” та очільницю комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олену Шуляк, а також голову правління ПрАТ “Укрфінжитло” Євгена Мецгера.

Президента КБУ турбує, що 28 січня набуває чинності закон №2823-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України”, яким позичальника по іпотечним кредитам надається право звертатись до банків для призупинення нарахування по процентів і виплати кредитного боргу у випадках, коли нерухоме майно станом на день заяви знаходиться на тимчасово окупованій території або на територіях, на яких ведуться воєнні (бойові) дії.

Кабмін постановою №1364 від 6 грудня 2022 року доручив Мінреінтеграції затверджувати перелік територій, на яких ведуться воєнні (бойові) дії, або тимчасово окупованих територій. “При цьому Кабінет Міністрів України в цьому ж рішення визначив, що до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій”, – написав Лев Парцхаладзе.

22 грудня Мінреінтеграції наказом №309 затвердило перелік таких територій, куди, в тому числі, потрапив весь Київ, а також, за словами президента КБУ, Харків, Херсон, Миколаїв і Запоріжжя.

Це, на думку Парцхаладзе, робить безнадійною іпотеку в зазначених містах та “ставить остаточний хрест на розвитку іпотеки в Україні на найближчі десятиліття”. Тому президент КБУ пропонує внести зміни до постанови Уряду №1364, щоб в Києві, Харкові, Херсоні, Запоріжжі та Миколаєві фактично відновити нарахування за процентами іпотечних кредитів та стягнення кредитного боргу.

Тобто, незважаючи на регулярні обстріли Харкова, Херсона, Миколаєва та Запоріжжя, попри обстріли Києва ракетами та дронами-камікадзе, президента КБУ Льва Парцхаладзе цікавить тільки кредитування будівництва, інвестиції в яке в умовах воєнного стану перетворились на абсолютний ризик. І цей ризик, на переконання Парцхаладзе, мають нести громадяни, а не банківські установи та забудовники.

Втім, чого ще очікувати від людини, яка все життя займається виключно будівництвом, спекуляціями на будівництві та лобістськими питаннями?

Реакція на цей лист Президента Володимира Зеленського, віцепрем’єра Олександра Кубракова, голови правління ПрАТ “Укрфінжитло” Євгена Мецгера та керівника ОП Андрія Єрмака наразі невідома. А Олена Шуляк, відома всій Україні, як лобістка інтересів великих забудовників, відреагувала майже миттєво.

Узурпаторка Олена Шуляк

18 січня Олена Шуляк, відома всій Україні, як лобістка інтересів великих забудовників, спрямувала листа до першої віцепрем’єрки-міністра економіки Юлії Свириденко, яке є в ропорядженні KВ. В цьому листі Шуляк наголосила, що через проблеми, вказані Львом Парцхаладзе, “банківські установи позбавлені можливості іпотечні кредити за програмою “єОселя”, оскільки ПрАТ “Українська фінансова житлова компанія” не може забезпечувати доступну іпотеку для громадян.

“… відсутність іпотечного кредитування гальмує відновлення і розвиток будівельної галузі та може загрожувати розвитку і плануванню сфери містобудування. Враховуючи положення п. 9. ч. 1 ст. 14 Закону України “Про комітети Верховної Ради України”, направляємо лист КБУ для розгляду та відповідного реагування в межах повноважень, установлених законодавством”, – написала Олена Шуляк.

Зазначимо, п. 9. ч. 1. ст. 14 закону “Про комітети Верховної Ради України” звучить наступним чином:

“Стаття 14. Контрольна функція комітетів

  1. Контрольна функція комітетів полягає в:

… 9) направленні матеріалів для відповідного реагування в межах, установлених законом, органам Верховної Ради України, державним органам, їх посадовим особам”.

Щоб направити відповідний лист, голова профільного комітету Олена Шуляк мала провести засідання комітету, на якому мало бути прийняте рішення про спрямування листа КБУ першій віцепрем’єрці. Але, за інформацією KВ, такого засідання комітету не було. Тобто Олена Шуляк узурпувала колегіальну функцію комітету, вирішивши, що вона одноосібно і є комітет ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Реакція першої віцепрем’єрки-міністра економіки Юлії Свириденко не забарилась. Вона доручила в установлені законом терміни розглянути та поінформувати профільний комітет ВР, КБУ та Уряд про результат розгляду звернення президента КБУ Льва Парцхаладзе.

Трохи політичного контексту

В профільному комітеті ВР, який з 13 грудня минулого року очолює Олена Шуляк, є впливовий представник КБУ. Мова про секретаря комітету Дмитра Ісаєнка, обраного від “ОПЗЖ” за т.зв. “квотою Медведчука-Столара”, який є фактичним власником групи девелоперських компаній “Perfect Group” і віцепрезидентом КБУ. Саме з Дмитром Ісаєнком пов’язують тісні стосунки і голову партії “Слуга народу” Олену Шуляк та заступницю міністра громад, територій та інфраструктури Наталію Козловську, мабуть єдину із заступників Олексія Чернишова, яка перейшла в спадок до Олександра Кубракова.

Саме Наталія Козловська продовжує проштовхувати проєкт закону №5655, спекулюючи на тому, що цей документ, не підписаний Президент і який, ймовірно, буде ним ветовано, вже зараз треба якимось чином імплементувати. В цьому заступниці міністра підспівує Олена Шуляк, яка позаочі розповсюджує думку, що закон і без підпису Президента набув чинної сили, бо, мовляв, сплив термін підписання та ветування.

Це відверта маячня, бо без підпису Президента законопроєкт не може бути опублікований, а без публікації не набуде чинної сили. Єдиний варіант – підпис спікера ВР, але не схоже, щоб Руслан Стефанчук мав бажання підписувати містогвалтівні забаганки Олени Шуляк та її друзів-забудовників.

Голова партії “Слуга народу”, яка досі є співвласницею в девелоперських ТОВ “Мідленд Девелопмент Україна” та ТОВ “Кріейтор”, які залишись їй у спадок від російського мільярдера Едуарда Шифріна (“Група “Запоріжсталь”, звідки також вийшли великі підприємці з російським корінням Василь Хмельницький і Андрій Іванов). В 2013 році Шуляк співпрацювала з відомим “младоолігархом” часів президента-втікача Віктора Януковича – Сергієм Курченком, який після втечі в москву курував звідти вугільні схеми на окупованому росіянами Донбасі. Нагадаємо, в тому числі, за співпрацю з Курченком під час президентської кампанії Володимир Зеленський вигнав зі своєї команди політичного консультанта Олександра Харебіна.

Крім того, в серпні 2022 року стало відомо, що на початку березня Олександр Шуляк та Олексій Заремба – чоловік та брат Олени Шуляк – незадекларовано вивезли до Польщі 1,3 млн доларів, колекцію ікон, шуби та годинники. Тоді ж стало відомо, що Олександр Шуляк може бути пов’язаний бізнес-інтересами з Віктором Колобовим – міністром фінансів в останньому уряді Миколи Азарова.

Читайте: Офіс Президента блокує петицію про зняття Олени Шуляк з голови партії “Слуга народу” та голови містобудівного комітету ВР

Про першу віцепрем’єрку-міністра економіки Юлію Свириденко відомо, що вона є креатурою керівника ОП Андрія Єрмака – до призначення в Уряд восени 2021 року вона працювала заступницею Єрмака з питань економіки.

Ще один фігурант листа Льва Парцхаладза – голова правління ПрАТ “Укрфінжитло” Євген Мецгер – теж цікава людина. В жовтні 2021 року, ще перебуваючи на посаді голови державного “Укрексимбанку”, він у власному кабінеті напав на журналіста програми “Схеми” (“Радіо Свобода”). Через тиждень Мецгер подав у відставку. Восени 2022 року суд призначив йому покарання у вигляді 3400 гривень штрафу, через два місця після чого наглядова рада ПрАТ “Укрфінжитло” призначила Євгена Мецгера головою правління. В грудні того ж року Уряд докапіталізував “Укрфінжитло” на 30 млрд гривень – під видачу іпотечних кредитів за програмою “єОселя”. Засновником “Укрфінжитло” є Міністерство економіки, яке наразі очолює Юлія Свириденко.

Крім того, дружина Євгена Мецгера – Юлія Мецгер – була членом наглядової ради “ПриватБанку”, а також, за даними ЗМІ, є подругою Олени Кравець з “Кварталу 95”.

Новости Краматорска