Не зважаючи на те, що навушники з’явились зовсім недавно, вони вже стали незмінним аксесуаром, який входить до складу індивідуального захисту людини. Це пов’язано з розвитком нових галузей промисловості, новітніх технологій та підвищенням рівня вимог до безпечного провадження різних сфер людської діяльності. Засоби, які забезпечують захист органів слуху, являються обов’язковим елементом спецодягу для роботи в окремих галузях промисловості. Якими мають бути протишумні навушники та як їх вибрати — розповідаємо в цьому матеріалі.
Як шум впливає на людину
Шум негативно впливає на здоров’я, самопочуття та ефективність роботи людини. Шум також є однією з поширених причин професійних захворювань. Основним, що визначає вплив шуму на людину, є його інтенсивність. Шумові пороги мають свою класифікацію:
- шум до 35 дБ може ускладнювати концентрацію та дратувати, але такий рівень не є небезпечним для функціонування та здоров’я людини;
- від 35 до 75 дБ — може відвертати від власних справ та викликати втому;
- 75-85 дБ — негативно впливає на ефективність роботи та може спричинити тимчасову втрату слуху;
- від 85 до 130 дБ — заважає словесному контакту, пошкоджує органи слуху та викликає незворотні пошкодження, а також може спричинити захворювання кровоносної та нервової систем;
- понад 130 дБ — призводить до дестабілізації всіх внутрішніх органів людини, що веде до незворотного пошкодження, навіть короткочасний вплив такого шуму може викликати порушення в функціонуванні організму.

Роботодавець повинен стежити за тим, щоб рівень шуму не перевищував допустимих норм і не впливав на здоров’я та працездатність працівників. Якщо технічні заходи, такі як заглушення пристроїв та механізмів, які працюють та використання шумопоглинальних екранів не допомагають, необхідно використовувати засоби індивідуального захисту слуху. При інтенсивності 80 дБ роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами захисту, а при інтенсивності не менше 85 дБ він зобов’язаний вимагати їх використання.
Що використовують для захисту органів слуху
Для захисту від шуму використовуються протишумові вушні вставки та навушники, які наповнені звукопоглинальним матеріалом. Вони можуть бути як самостійними пристроями, так і складати невіддільну частину касок або захисних шоломів.
Який вид навушників вибрати
Вибираючи шумозахисні засоби, слід звернути увагу на кілька особливостей і параметрів:
- якість демпфувального матеріалу та гарантований виробником рівень шумопоглинання;
- застосовані технології — можливість регулювати рівень шумопоглинання або автоматична адаптація до рівня зовнішнього шуму.
Також необхідно врахувати зручність використання навушників. Критеріями вибору можуть бути:
- відповідність анатомічній формі, яка не втомлює, не викликає головного болю, тиску, шуму у вухах;
- вибір дротових чи бездротових моделей;
- накладні або внутрішньоканальні навушники;
- вибір між закритими, відкритими та напіввідкритими зразками.
Слід зазначити, що для робітників, які працюють на виробництві в захисних касках, існують моделі зі спеціальним кріпленням. Навушники фіксуються безпосередньо до каски, що дуже зручно для користувача.

Вибір якісних та відповідних потребам навушників має стати важливим завданням для людей, які хочуть зберегти слух до глибокої старості, не зважаючи на зовнішні чинники та умови роботи. Можливість вибору надає інтернет-магазин Consafety, де можна знайти великий асортимент спецодягу та засобів захисту.